Pulse Electronics Corporation PE-0805CM270JTT
PE-0805CM270JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0805CM270JTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 500MA 230 MOHM
Datasheet Download
PE-0805CM270JTT.pdf
Availability of PE-0805CM270JTT
QUANTITY
PE-0805CM270JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0805CM270JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0805CM270JTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0805CM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance27nH
Tolerance±5%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0805CM270JTT
Related LinksPE-0805, PE-0805CM270JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0805CM270JTT Details Description
Related parts for PE-0805CM270JTT
CAP FILM 1500PF 10% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10A PG21 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO277A datasheet.pdf