Pulse Electronics Corporation PE-0805CM560KTT
PE-0805CM560KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0805CM560KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 500MA 160 MOHM
Datasheet Download
PE-0805CM560KTT.pdf
Availability of PE-0805CM560KTT
QUANTITY
PE-0805CM560KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0805CM560KTT
Internal Part NumberEIS-PE-0805CM560KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Packaging0805,1008 Chip Inductor Series 22/Mar/2015
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0805CM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±10%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0805CM560KTT
Related LinksPE-0805, PE-0805CM560KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0805CM560KTT Details Description
Related parts for PE-0805CM560KTT
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
KIT DEV WI-EM MODULE NO RAVEN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CA 50 24F OFNP MPO datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 8 SILVER datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.2NH 1.4A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A 5DFN datasheet.pdf
MOD BRIDGE CC 25A 1200V D-19 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3.5KV U2J NONSTND datasheet.pdf