Pulse Electronics Corporation PE-0805CM561KTT
PE-0805CM561KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0805CM561KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 240MA 3.1 OHM
Datasheet Download
PE-0805CM561KTT.pdf
Availability of PE-0805CM561KTT
QUANTITY
PE-0805CM561KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0805CM561KTT
Internal Part NumberEIS-PE-0805CM561KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0805CM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance560nH
Tolerance±10%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.1 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0805CM561KTT
Related LinksPE-0805, PE-0805CM561KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0805CM561KTT Details Description
Related parts for PE-0805CM561KTT
TRANS PNP DARL 100V 5A TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 800MA 1.15 OHM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf