Pulse Electronics Corporation PE-1008CD330JTT
PE-1008CD330JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1008CD330JTT
Brief Description
FIXED IND 33NH 1A 140 MOHM SMD
Datasheet Download
PE-1008CD330JTT.pdf
Availability of PE-1008CD330JTT
QUANTITY
PE-1008CD330JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1008CD330JTT
Internal Part NumberEIS-PE-1008CD330JTT
Material - CoreCeramic
Inductance33nH
Tolerance±5%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant1.6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1008CD330JTT
Related LinksPE-1008, PE-1008CD330JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1008CD330JTT Details Description
Related parts for PE-1008CD330JTT
RES SMD 330 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 STR BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V SNT-4A datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC RF PIN DIODE BEAM LEAD SW datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf