Pulse Electronics Corporation PE-1206CD101KTT
PE-1206CD101KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-1206CD101KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100NH 850MA 260 MOHM
Datasheet Download
PE-1206CD101KTT.pdf
Availability of PE-1206CD101KTT
QUANTITY
PE-1206CD101KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1206CD101KTT
Internal Part NumberEIS-PE-1206CD101KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1206CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance100nH
Tolerance±10%
Current Rating850mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq55 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
Supplier Device Package1206
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1206CD101KTT
Related LinksPE-1206, PE-1206CD101KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1206CD101KTT Details Description
Related parts for PE-1206CD101KTT
CONN SOCKET IDC 16POS W/STR GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF 15V SOT-363 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 60V 2400W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 24VIN NEG SMD datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 17.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 216.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 2436.00 MHZ SMD datasheet.pdf