Pulse Electronics Corporation PE-1206FBA102ST
PE-1206FBA102ST picture photo
Mfg. Part Number
PE-1206FBA102ST
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP 1206 1000 OHM 25%
Datasheet Download
PE-1206FBA102ST.pdf
Availability of PE-1206FBA102ST
QUANTITY
PE-1206FBA102ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-1206FBA102ST
Internal Part NumberEIS-PE-1206FBA102ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFerrite Multi-Layer Beads for EMI Suppression
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesFBA
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency1 kOhm @ 100MHz
Current Rating150mA
DC Resistance (DCR)750 mOhm
Filter TypeSignal Line
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.043" (1.10mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-1206FBA102ST
Related LinksPE-1206, PE-1206FBA102ST Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-1206FBA102ST Details Description
Related parts for PE-1206FBA102ST
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 36POS PAR-GRY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 650MA 680 MOHM datasheet.pdf
100902LF PACKAGED ANTENNA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 87KSPS 8UMAX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf