Vishay/Beyschlag PE0140BJ20136BG1
PE0140BJ20136BG1 picture photo
Mfg. Part Number
PE0140BJ20136BG1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 15KV R16 DISK
Datasheet Download
PE0140BJ20136BG1.pdf
Availability of PE0140BJ20136BG1
QUANTITY
PE0140BJ20136BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE0140BJ20136BG1
Internal Part NumberEIS-PE0140BJ20136BG1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15000V (15kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension5.512" Dia (140.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE0140BJ20136BG1
Related LinksPE0140BJ, PE0140BJ20136BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PE0140BJ20136BG1 Details Description
Related parts for PE0140BJ20136BG1
FIXED IND 39UH 910MA 180 MOHM datasheet.pdf
FERRITE CHIP ARRAY 220 OHM 0504 datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .400 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.63V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 5W 4527 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 15000 UH 25% datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf