Vishay/Beyschlag PE0200WH50236BJ2
PE0200WH50236BJ2 picture photo
Mfg. Part Number
PE0200WH50236BJ2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5000PF 13KV R85 DISK
Datasheet Download
PE0200WH50236BJ2.pdf
Availability of PE0200WH50236BJ2
QUANTITY
PE0200WH50236BJ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE0200WH50236BJ2
Internal Part NumberEIS-PE0200WH50236BJ2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance5000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated13000V (13kV)
Temperature CoefficientR85
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension7.874" Dia (200.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE0200WH50236BJ2
Related LinksPE0200WH, PE0200WH50236BJ2 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PE0200WH50236BJ2 Details Description
Related parts for PE0200WH50236BJ2
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
RES 5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.65A 6WLCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf