Vishay Sfernice PE30L0FG102MAB
PE30L0FG102MAB picture photo
Mfg. Part Number
PE30L0FG102MAB
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 3W CERMET LINEAR
Datasheet Download
PE30L0FG102MAB.pdf
Availability of PE30L0FG102MAB
QUANTITY
PE30L0FG102MAB Order Process
Ship out your order
Specifications of PE30L0FG102MAB
Internal Part NumberEIS-PE30L0FG102MAB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPE30 Lubricant change 25/Mar/2015
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPE30
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.630" (16.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE30L0FG102MAB
Related LinksPE30L0F, PE30L0FG102MAB Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
PE30L0FG102MAB Details Description
Related parts for PE30L0FG102MAB
RES 487 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 5A DPAK datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 16TQFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 1.7GHZ 24TSSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 19.94MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.3A 15 MOHM SMD datasheet.pdf