Vishay Sfernice PE30L0FL472MAB
PE30L0FL472MAB picture photo
Mfg. Part Number
PE30L0FL472MAB
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 4.7K OHM 3W CERMET LINEAR
Datasheet Download
PE30L0FL472MAB.pdf
Availability of PE30L0FL472MAB
QUANTITY
PE30L0FL472MAB Order Process
Ship out your order
Specifications of PE30L0FL472MAB
Internal Part NumberEIS-PE30L0FL472MAB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPE30 Lubricant change 25/Mar/2015
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPE30
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE30L0FL472MAB
Related LinksPE30L0F, PE30L0FL472MAB Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
PE30L0FL472MAB Details Description
Related parts for PE30L0FL472MAB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 20A 250V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH NAV SCROLL SELECT datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf