Curtis Industries PE711006
PE711006 picture photo
Mfg. Part Number
PE711006
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POWER ENTRY FILTERED 6A SNAP
Datasheet Download
PE711006.pdf
Availability of PE711006
QUANTITY
PE711006 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE711006
Internal Part NumberEIS-PE711006
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPE7
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC6A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Features-
FeaturesVoltage Selector
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness0.031" ~ 0.125" (0.79mm ~ 3.18mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE711006
Related LinksPE71, PE711006 Datasheet, Curtis Industries Distributor
PE711006 Details Description
Related parts for PE711006
CONN HEADER 36POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC SW DUAL USB AUTORESET 10-UMAX datasheet.pdf
IC TUNER CAR RADIO 32SO datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 597K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf