Sullins Connector Solutions PEC10SAFN
PEC10SAFN picture photo
Mfg. Part Number
PEC10SAFN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS
Datasheet Download
PEC10SAFN.pdf
Availability of PEC10SAFN
QUANTITY
PEC10SAFN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC10SAFN
Internal Part NumberEIS-PEC10SAFN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC10SAFN
Related LinksPEC1, PEC10SAFN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC10SAFN Details Description
Related parts for PEC10SAFN
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
MODULE 802.15.4 63MW CHIP ANT datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28QFN datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
OSCOPE 60MHZ 1GSA/S DGTL STORAGE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
POWER STRIP 60" 15A 12OUT 15' datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IGBT 450V 18A DPAK datasheet.pdf