Sullins Connector Solutions PEC15DFDN
PEC15DFDN picture photo
Mfg. Part Number
PEC15DFDN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS
Datasheet Download
PEC15DFDN.pdf
Availability of PEC15DFDN
QUANTITY
PEC15DFDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC15DFDN
Internal Part NumberEIS-PEC15DFDN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC15DFDN
Related LinksPEC1, PEC15DFDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC15DFDN Details Description
Related parts for PEC15DFDN
IDC CABLE - MSR16A/MC16F/X datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 450MA 2.83 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
IGBT 1000V 50A 156W TO3P datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STR W/DRAIN HOLE datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf