Sullins Connector Solutions PEC16DBBN
PEC16DBBN picture photo
Mfg. Part Number
PEC16DBBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 DUAL R/A 32POS
Datasheet Download
PEC16DBBN.pdf
Availability of PEC16DBBN
QUANTITY
PEC16DBBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC16DBBN
Internal Part NumberEIS-PEC16DBBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC16DBBN
Related LinksPEC1, PEC16DBBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC16DBBN Details Description
Related parts for PEC16DBBN
IDC CABLE - MSR50K/MC50M/MCG50K datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A SMB datasheet.pdf
IC INTERFACE LIN-E 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 150MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 640V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 3.22M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 20A 350VAC 72VDC datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf