Sullins Connector Solutions PEC16SFDN
PEC16SFDN picture photo
Mfg. Part Number
PEC16SFDN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS
Datasheet Download
PEC16SFDN.pdf
Availability of PEC16SFDN
QUANTITY
PEC16SFDN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC16SFDN
Internal Part NumberEIS-PEC16SFDN
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC16SFDN
Related LinksPEC1, PEC16SFDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC16SFDN Details Description
Related parts for PEC16SFDN
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .050" STR PCB datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG LC ALGAAS CA 0.3" datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 8-VFDFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE RS232C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf