Sullins Connector Solutions PEC16SGBN
PEC16SGBN picture photo
Mfg. Part Number
PEC16SGBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS
Datasheet Download
PEC16SGBN.pdf
Availability of PEC16SGBN
QUANTITY
PEC16SGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC16SGBN
Internal Part NumberEIS-PEC16SGBN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC16SGBN
Related LinksPEC1, PEC16SGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC16SGBN Details Description
Related parts for PEC16SGBN
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20DIP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 210MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO-214AA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf