Sullins Connector Solutions PEC16SGBN
PEC16SGBN picture photo
Mfg. Part Number
PEC16SGBN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS
Datasheet Download
PEC16SGBN.pdf
Availability of PEC16SGBN
QUANTITY
PEC16SGBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC16SGBN
Internal Part NumberEIS-PEC16SGBN
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC16SGBN
Related LinksPEC1, PEC16SGBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC16SGBN Details Description
Related parts for PEC16SGBN
RES SMD 44.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODEM V.92 VOICE/DATA/FAX datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-3.3V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL NCS2200A COMP UDFN6 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf