Sullins Connector Solutions PEC17SAGN
PEC17SAGN picture photo
Mfg. Part Number
PEC17SAGN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS
Datasheet Download
PEC17SAGN.pdf
Availability of PEC17SAGN
QUANTITY
PEC17SAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC17SAGN
Internal Part NumberEIS-PEC17SAGN
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC17SAGN
Related LinksPEC1, PEC17SAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC17SAGN Details Description
Related parts for PEC17SAGN
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 5W 5931 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 12.19MM datasheet.pdf
SLEEVING FIBRGLASS NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf