Sullins Connector Solutions PEC20SAGN
PEC20SAGN picture photo
Mfg. Part Number
PEC20SAGN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS
Datasheet Download
PEC20SAGN.pdf
Availability of PEC20SAGN
QUANTITY
PEC20SAGN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC20SAGN
Internal Part NumberEIS-PEC20SAGN
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC20SAGN
Related LinksPEC2, PEC20SAGN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC20SAGN Details Description
Related parts for PEC20SAGN
IC REG LDO 5V 0.8A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
T5009-6SS 4NC RR E STD ACT M20/N datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.01A 22 MOHM TH datasheet.pdf