Sullins Connector Solutions PEC20SBCN
PEC20SBCN picture photo
Mfg. Part Number
PEC20SBCN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 20POS
Datasheet Download
PEC20SBCN.pdf
Availability of PEC20SBCN
QUANTITY
PEC20SBCN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC20SBCN
Internal Part NumberEIS-PEC20SBCN
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC20SBCN
Related LinksPEC2, PEC20SBCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC20SBCN Details Description
Related parts for PEC20SBCN
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 6POS BK datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR50S/AE50M/CPC50S datasheet.pdf
BOARD EVAL POE FOR SI3402 datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 1.8MM 12-24VDC datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf