Sullins Connector Solutions PEC24SAEN
PEC24SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PEC24SAEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS
Datasheet Download
PEC24SAEN.pdf
Availability of PEC24SAEN
QUANTITY
PEC24SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC24SAEN
Internal Part NumberEIS-PEC24SAEN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC24SAEN
Related LinksPEC2, PEC24SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC24SAEN Details Description
Related parts for PEC24SAEN
TRANS 600/ 600CT 150 SPLIT AUDIO datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 9.6MH 6A DUAL datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 250MA 500 MOHM datasheet.pdf