Bourns Inc. PEL12D-4226G-S2024
PEL12D-4226G-S2024 picture photo
Mfg. Part Number
PEL12D-4226G-S2024
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER
Datasheet Download
PEL12D-4226G-S2024.pdf
Availability of PEL12D-4226G-S2024
QUANTITY
PEL12D-4226G-S2024 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEL12D-4226G-S2024
Internal Part NumberEIS-PEL12D-4226G-S2024
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPEL12D Material Declaration
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesPEL12D
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply-
Actuator Type6mm Dia Flatted End, Illuminated
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePCB, Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)30K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEL12D-4226G-S2024
Related LinksPEL12D-42, PEL12D-4226G-S2024 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PEL12D-4226G-S2024 Details Description
Related parts for PEL12D-4226G-S2024
BATTERY PACK 12.0V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
ADAPTER 48-TSOP FLASH PROM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V OUT 8A 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN SSL SCKT CONTACT 1POS CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf