Vishay/Dale RNR55H3571BRBSL
RNR55H3571BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3571BRBSL
Brief Description
RES 3.57K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3571BRBSL.pdf
Availability of RNR55H3571BRBSL
QUANTITY
RNR55H3571BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3571BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3571BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)