Nichicon QYX1H124KTP
QYX1H124KTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H124KTP
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 10% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H124KTP.pdf
Availability of QYX1H124KTP
QUANTITY
QYX1H124KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H124KTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H124KTP
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)