Bourns Inc. PEL12T-4225S-S1024
PEL12T-4225S-S1024 picture photo
Mfg. Part Number
PEL12T-4225S-S1024
Brief Description
ENCODER MECH ILL 12MM RE/GR/BU
Datasheet Download
PEL12T-4225S-S1024.pdf
Availability of PEL12T-4225S-S1024
QUANTITY
PEL12T-4225S-S1024 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEL12T-4225S-S1024
Internal Part NumberEIS-PEL12T-4225S-S1024
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPEL12T Material Declaration
FamilyEncoders
SeriesPEL12T
Voltage - Supply-
Actuator Type6mm Dia Knurled End, Illuminated
DetentYes
Built in SwitchYes
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEL12T-4225S-S1024
Related LinksPEL12T-42, PEL12T-4225S-S1024 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PEL12T-4225S-S1024 Details Description
Related parts for PEL12T-4225S-S1024
RES SMD 240K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 28V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf