CUI Inc. PES1-S12-S15-M-TR
PES1-S12-S15-M-TR picture photo
Mfg. Part Number
PES1-S12-S15-M-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUT
Datasheet Download
PES1-S12-S15-M-TR.pdf
Availability of PES1-S12-S15-M-TR
QUANTITY
PES1-S12-S15-M-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of PES1-S12-S15-M-TR
Internal Part NumberEIS-PES1-S12-S15-M-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPES1-M Series Cert of Compliance
3D ModelPES1-S12-S15-M
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPES1-M
PackagingCut Tape (CT)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)67mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PES1-S12-S15-M-TR
Related LinksPES1-S12, PES1-S12-S15-M-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
PES1-S12-S15-M-TR Details Description
Related parts for PES1-S12-S15-M-TR
IDC CABLE - MSR34A/MC34M/MSR34A datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MULTI-CELL LI-ION PROT 24-QFN datasheet.pdf
OSC XO 104.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 28AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
08 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf