Amphenol Industrial PT06J-10-5SW
PT06J-10-5SW picture photo
Mfg. Part Number
PT06J-10-5SW
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06J-10-5SW.pdf
Availability of PT06J-10-5SW
QUANTITY
PT06J-10-5SW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06J-10-5SW
Internal Part NumberEIS-PT06J-10-5SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06J-10-5SW
Related LinksPT06J-, PT06J-10-5SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06J-10-5SW Details Description
Related parts for PT06J-10-5SW
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY 6A DPST 250V datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 TRI-LEVEL Y,R,G datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 25MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 20.57MM datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 20POS datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MICRO 15C S 10" WHT FLOAT datasheet.pdf