Stackpole Electronics Inc. RC12KT33K0
RC12KT33K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT33K0
Brief Description
RES 33K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT33K0.pdf
Availability of RC12KT33K0
QUANTITY
RC12KT33K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT33K0
Internal Part NumberEIS-RC12KT33K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT33K0
Related LinksRC12K, RC12KT33K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT33K0 Details Description
Related parts for RC12KT33K0
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 61A D2PAK datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 687MA 260 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
LENS TIR W/HOLDER FLOOD LZ9 datasheet.pdf
16M SDR SDRAM 166MHZ datasheet.pdf