Bel Fuse Inc. PET750-12-050NA
PET750-12-050NA picture photo
Mfg. Part Number
PET750-12-050NA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 750W
Datasheet Download
PET750-12-050NA.pdf
Availability of PET750-12-050NA
QUANTITY
PET750-12-050NA Order Process
Ship out your order
Specifications of PET750-12-050NA
Internal Part NumberEIS-PET750-12-050NA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPET
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)62A
Power (Watts)750W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension12.24" L x 1.99" W x 1.57" H (311.0mm x 50.5mm x 40.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max750W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PET750-12-050NA
Related LinksPET750-, PET750-12-050NA Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
PET750-12-050NA Details Description
Related parts for PET750-12-050NA
RES SMD 196 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
SIDE PROTECT MOUNT BRACKET ST4 datasheet.pdf
LED VCSEL 850NM 1GBPS FLAT TO-46 datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf
RFCBL SMA FM BKD MMCX ML RA 6" datasheet.pdf
RELAY SSR 24-280 V datasheet.pdf
1000UF 35V 16X25 85C RAD datasheet.pdf