Pulse Electronics Corporation PF0464.273NL
PF0464.273NL picture photo
Mfg. Part Number
PF0464.273NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.05A 132 MOHM
Datasheet Download
PF0464.273NL.pdf
Availability of PF0464.273NL
QUANTITY
PF0464.273NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0464.273NL
Internal Part NumberEIS-PF0464.273NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPF0464NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating1.05A
Current - Saturation1.05A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)132 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.284" L x 0.284" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)