Pulse Electronics Corporation PF0464.273NLT
PF0464.273NLT picture photo
Mfg. Part Number
PF0464.273NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 1.05A 132 MOHM
Datasheet Download
PF0464.273NLT.pdf
Availability of PF0464.273NLT
QUANTITY
PF0464.273NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0464.273NLT
Internal Part NumberEIS-PF0464.273NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPF0464NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating1.05A
Current - Saturation1.05A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)132 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.284" L x 0.284" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF0464.273NLT
Related LinksPF0464, PF0464.273NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PF0464.273NLT Details Description
Related parts for PF0464.273NLT
HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 0804 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 390W TO247AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4X2SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf