Pulse Electronics Corporation PF0580.333NLT
PF0580.333NLT picture photo
Mfg. Part Number
PF0580.333NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 580MA 427 MOHM
Datasheet Download
PF0580.333NLT.pdf
Availability of PF0580.333NLT
QUANTITY
PF0580.333NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0580.333NLT
Internal Part NumberEIS-PF0580.333NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,950
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPF0580NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±15%
Current Rating580mA
Current - Saturation580mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)427 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.137" (3.48mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF0580.333NLT
Related LinksPF0580, PF0580.333NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PF0580.333NLT Details Description
Related parts for PF0580.333NLT
FITTING INS CRNR LD/LDP/CD10 OWH datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 5K OHM 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
DSUB 50 M SOD CLIN ZINC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE PIN datasheet.pdf
R2R67P67P-0001 201 datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 25 V datasheet.pdf