Pulse Electronics Corporation PF0581.223NLT
PF0581.223NLT picture photo
Mfg. Part Number
PF0581.223NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.7A 84 MOHM SMD
Datasheet Download
PF0581.223NLT.pdf
Availability of PF0581.223NLT
QUANTITY
PF0581.223NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0581.223NLT
Internal Part NumberEIS-PF0581.223NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPF0581NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating1.7A
Current - Saturation1.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)84 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.367" W (10.32mm x 9.32mm)
Height - Seated (Max)0.174" (4.42mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF0581.223NLT
Related LinksPF0581, PF0581.223NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PF0581.223NLT Details Description
Related parts for PF0581.223NLT
FIXED IND 56NH 200MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IGBT 600V 25A 80W D2PAK datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf