Pulse Electronics Corporation PF0698.333NLT
PF0698.333NLT picture photo
Mfg. Part Number
PF0698.333NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 2.8A 65 MOHM SMD
Datasheet Download
PF0698.333NLT.pdf
Availability of PF0698.333NLT
QUANTITY
PF0698.333NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PF0698.333NLT
Internal Part NumberEIS-PF0698.333NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPF0698NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation4.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant9MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.445" (11.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF0698.333NLT
Related LinksPF0698, PF0698.333NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PF0698.333NLT Details Description
Related parts for PF0698.333NLT
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V/1.2V 16MLF datasheet.pdf
SWITCH DOOR ROD SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 345MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN 2DIG 8" TH datasheet.pdf
OSC MEMS 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf