Riedon PF1262-2R4F1
PF1262-2R4F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF1262-2R4F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4 OHM 20W 1% TO126
Datasheet Download
PF1262-2R4F1.pdf
Availability of PF1262-2R4F1
QUANTITY
PF1262-2R4F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF1262-2R4F1
Internal Part NumberEIS-PF1262-2R4F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package60
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF1260
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-126-2
Supplier Device PackageTO-126
Size / Dimension0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)
Height0.472" (12.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF1262-2R4F1
Related LinksPF1262, PF1262-2R4F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF1262-2R4F1 Details Description
Related parts for PF1262-2R4F1
CAP FILM 2200PF 5% 16VDC 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SO datasheet.pdf
SOCKET PWR ENTRY 2POLE SCREW 8MM datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
CAP ARRAY 3300PF 100V X7R 0508 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
PLUG IN BRIDGE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf