Riedon PF1262-36RF1
PF1262-36RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF1262-36RF1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36 OHM 20W 1% TO126
Datasheet Download
PF1262-36RF1.pdf
Availability of PF1262-36RF1
QUANTITY
PF1262-36RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF1262-36RF1
Internal Part NumberEIS-PF1262-36RF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package60
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF1260
PackagingTube
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-126-2
Supplier Device PackageTO-126
Size / Dimension0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)
Height0.472" (12.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF1262-36RF1
Related LinksPF1262, PF1262-36RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF1262-36RF1 Details Description
Related parts for PF1262-36RF1
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 4UCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
BUZZER 60-250VDC/AC 4.5KHZ PANEL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SLD NONSHORT datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 20-30AT 175V datasheet.pdf
IC ADC AUDIO datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf