Riedon PF1262-51RF1
PF1262-51RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF1262-51RF1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51 OHM 20W 1% TO126
Datasheet Download
PF1262-51RF1.pdf
Availability of PF1262-51RF1
QUANTITY
PF1262-51RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF1262-51RF1
Internal Part NumberEIS-PF1262-51RF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package60
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF1260
PackagingTube
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-126-2
Supplier Device PackageTO-126
Size / Dimension0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)
Height0.472" (12.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF1262-51RF1
Related LinksPF1262, PF1262-51RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF1262-51RF1 Details Description
Related parts for PF1262-51RF1
SWITCH PUSH SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SCREW-ON datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 32TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% BX 1825 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf