Riedon PF2203-5K1F1
PF2203-5K1F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2203-5K1F1
Brief Description
RES 5.1K OHM 35W 1% TO220
Datasheet Download
PF2203-5K1F1.pdf
Availability of PF2203-5K1F1
QUANTITY
PF2203-5K1F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2203-5K1F1
Internal Part NumberEIS-PF2203-5K1F1
PackagingTube
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2203-5K1F1
Related LinksPF2203, PF2203-5K1F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2203-5K1F1 Details Description
Related parts for PF2203-5K1F1
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
POWER ENT MOD W/FILTER 4A 1PL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4/0 AWG RED 100' datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 180V 120A SOT227 datasheet.pdf