Riedon PF2203-5K1F1
PF2203-5K1F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2203-5K1F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1K OHM 35W 1% TO220
Datasheet Download
PF2203-5K1F1.pdf
Availability of PF2203-5K1F1
QUANTITY
PF2203-5K1F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2203-5K1F1
Internal Part NumberEIS-PF2203-5K1F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
LED Lighting and Resistors
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductTO-Style Power Resistors
Lower cost TO-220 style Thin Film Power Resistors
High-Power TO Style Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2200
PackagingTube
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2203-5K1F1
Related LinksPF2203, PF2203-5K1F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2203-5K1F1 Details Description
Related parts for PF2203-5K1F1
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CHOKE DIFFERENTIAL 48UH .5A VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/SW MECH 24-SSOP datasheet.pdf
RES 3.44K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-S400-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 5% 400VDC datasheet.pdf