Riedon PF2205-18KF1
PF2205-18KF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2205-18KF1
Brief Description
RES 18K OHM 50W 1% TO220
Datasheet Download
PF2205-18KF1.pdf
Availability of PF2205-18KF1
QUANTITY
PF2205-18KF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2205-18KF1
Internal Part NumberEIS-PF2205-18KF1
PackagingTube
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2205-18KF1
Related LinksPF2205, PF2205-18KF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2205-18KF1 Details Description
Related parts for PF2205-18KF1
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 20A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSCILLATOR VCXO 1.2GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 52A TO3P datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 830MA 550 MOHM datasheet.pdf