Riedon PF2205-5RF1
PF2205-5RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2205-5RF1
Brief Description
RES 5 OHM 50W 1% TO220
Datasheet Download
PF2205-5RF1.pdf
Availability of PF2205-5RF1
QUANTITY
PF2205-5RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2205-5RF1
Internal Part NumberEIS-PF2205-5RF1
PackagingTube
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2205-5RF1
Related LinksPF220, PF2205-5RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2205-5RF1 Details Description
Related parts for PF2205-5RF1
CAP CER 220PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TOOL PRESS-IN 90POS 2ROW datasheet.pdf
IC BATT PROT 1CELL LI-ION 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.3A 47 MOHM TH datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3500K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
IC RESET GENERATOR datasheet.pdf
SCHOTTKY - D2PAK-E3 datasheet.pdf
FUSE 36KV 25AMP 2" DIN datasheet.pdf