Riedon PF2272-50RJ1
PF2272-50RJ1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2272-50RJ1
Brief Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 200W
Datasheet Download
PF2272-50RJ1.pdf
Availability of PF2272-50RJ1
QUANTITY
PF2272-50RJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2272-50RJ1
Internal Part NumberEIS-PF2272-50RJ1
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)200W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Height0.484" (12.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2272-50RJ1
Related LinksPF2272, PF2272-50RJ1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2272-50RJ1 Details Description
Related parts for PF2272-50RJ1
RES 270 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A SMA datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOX S STEEL 9.02"L X 5.98"W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf