Crydom PF240D25R
PF240D25R picture photo
Mfg. Part Number
PF240D25R
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR DC 25A 240VAC PCB
Datasheet Download
PF240D25R.pdf
Availability of PF240D25R
QUANTITY
PF240D25R Order Process
Ship out your order
Specifications of PF240D25R
Internal Part NumberEIS-PF240D25R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelPF Series.satPF Series.dwgPF Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesPF, PowerFin™
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current25A
Voltage - Input3 ~ 15VDC
Voltage - Load12 ~ 280 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package4-SIP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF240D25R
Related LinksPF24, PF240D25R Datasheet, Crydom Distributor
PF240D25R Details Description
Related parts for PF240D25R
TAG MARKER SG 10 MKD 0 10/STRIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP STOP/START datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
16 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf