Riedon PF2472-0R13F1
PF2472-0R13F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-0R13F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.13 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-0R13F1.pdf
Availability of PF2472-0R13F1
QUANTITY
PF2472-0R13F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-0R13F1
Internal Part NumberEIS-PF2472-0R13F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2470
PackagingTray
Resistance (Ohms)0.13
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-0R13F1
Related LinksPF2472, PF2472-0R13F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-0R13F1 Details Description
Related parts for PF2472-0R13F1
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
INCLINOMETER SGL 1G DIL8 SMD datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR I2C/SPI 48LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0013UF RADIAL datasheet.pdf