Riedon PF2472-0R5F1
PF2472-0R5F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-0R5F1
Brief Description
RES 0.5 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-0R5F1.pdf
Availability of PF2472-0R5F1
QUANTITY
PF2472-0R5F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-0R5F1
Internal Part NumberEIS-PF2472-0R5F1
PackagingTray
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-0R5F1
Related LinksPF2472, PF2472-0R5F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-0R5F1 Details Description
Related parts for PF2472-0R5F1
TERM BLOCK 3.5MM VERT 5POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 6W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 0.75W datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf