Riedon PF2472-0R5F1
PF2472-0R5F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-0R5F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.5 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-0R5F1.pdf
Availability of PF2472-0R5F1
QUANTITY
PF2472-0R5F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-0R5F1
Internal Part NumberEIS-PF2472-0R5F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2470
PackagingTray
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-0R5F1
Related LinksPF2472, PF2472-0R5F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-0R5F1 Details Description
Related parts for PF2472-0R5F1
CAP FILM 0.039UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTICS 125MBD datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 50POS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
SEM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf