Riedon PF2472-11KF1
PF2472-11KF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-11KF1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11K OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-11KF1.pdf
Availability of PF2472-11KF1
QUANTITY
PF2472-11KF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-11KF1
Internal Part NumberEIS-PF2472-11KF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2470
PackagingTray
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)