Riedon PF2472-3K3F1
PF2472-3K3F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-3K3F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-3K3F1.pdf
Availability of PF2472-3K3F1
QUANTITY
PF2472-3K3F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-3K3F1
Internal Part NumberEIS-PF2472-3K3F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2470
PackagingTray
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-3K3F1
Related LinksPF2472, PF2472-3K3F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-3K3F1 Details Description
Related parts for PF2472-3K3F1
IC FLASH 512MBIT 48TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
MINITEK HDR HORIZONTAL SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.6A 22.8 MOHM datasheet.pdf