Rohm Semiconductor TRR01MZPF8061
TRR01MZPF8061 picture photo
Mfg. Part Number
TRR01MZPF8061
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TRR01MZPF8061.pdf
Availability of TRR01MZPF8061
QUANTITY
TRR01MZPF8061 Order Process
Ship out your order
Specifications of TRR01MZPF8061
Internal Part NumberEIS-TRR01MZPF8061
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTRR Series Sulfur Tolerant Chip Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TRR01MZPF8061
Related LinksTRR01M, TRR01MZPF8061 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TRR01MZPF8061 Details Description
Related parts for TRR01MZPF8061
CONN EDGECARD 210PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 28-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 38POS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
TV 55C 55#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
68UF 100V 10X16MM 105C 3000H datasheet.pdf