Riedon PF2472-5K1F1
PF2472-5K1F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-5K1F1
Brief Description
RES 5.1K OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-5K1F1.pdf
Availability of PF2472-5K1F1
QUANTITY
PF2472-5K1F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-5K1F1
Internal Part NumberEIS-PF2472-5K1F1
PackagingTray
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-5K1F1
Related LinksPF2472, PF2472-5K1F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-5K1F1 Details Description
Related parts for PF2472-5K1F1
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BATT PACK 8.4V D 6500MAH NIMH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CRIMP DIE datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 5A TO220-7 datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 160W datasheet.pdf